Rygle do bram

Zamki do bram

Zamki do bram mają jedną podstawową funkcję

elementy kute

Zamki do bram skrzydłowych i przesuwnych. Podobieństwa i różnice.

Brama wjazdowa na posesję może być ozdobą ogrodzenia, zwłaszcza gdy do jej wykonania wykorzystano dekoracyjne elementy kute. Brama musi być przede wszystkim praktyczna i wyposażona w element z grupy jaką są zamki do bram. Do tego musi być po prostu stabilna i bezpieczna. O zastosowanym rodzaju bramy często decyduje ukształtowanie powierzchni działki. Skrzydła bramy rozwieranej (jedno- lub dwuskrzydłowej) muszą, zgodnie z przepisami, otwierać się do środka posesji. Niekiedy podjazd do garażu jest na to zbyt mały lub niekorzystnie nachylony. Z kolei bramy przesuwne nie mogą kolidować z furtką, a umieszczone wzdłuż ogrodzenia szyny, po których przesuwają się wózki do bram, muszą mieć wystarczająco dużo miejsca na całkowite otwarcie światła bramy.

Solidna brama

Brama jest tak mocna i bezpieczna jak zastosowany w niej zamek. Zamki do furtek i bram muszą być odporne na działanie czynników atmosferyczne, tak aby nie zawodziły nawet w skrajnych warunkach pogodowych. Powinny być bardzo odporne na korozję, uniemożliwiać wnikanie wody do mechanizmu zamka oraz być mrozoodporne. Stosowane niegdyś zamknięcia w postaci skobla i kłódki są brzydkie, niewygodne, a przede wszystkim nie stanowią żadnej przeszkody dla złodzieja. zasuwa do bramy jest słabym zabezpieczeniem, pomaga jednak stabilizować skrzydła bramy w pionie i w poziomie.

Automatyka w bramie

Bramy wyposażone w napęd przeważnie posiadają zamki elektromagnetyczne, wyposażone w elektrozaczepy. W przypadku braku prądu mechanizm zamka można odblokować kluczem awaryjnego otwierania. Do zamykania furtek i bram bez napędu, a zwłaszcza do bram przesuwnych znakomicie nadaje się zamek hakowy. Posiada język w kształcie haka, który przy zamykaniu opada i rygluje drzwi. Powszechne w sprzedaży dedykowane zamki do bram oprócz haka posiadają co najmniej jeden dodatkowy rygiel. Podczas zamykania zamka wchodzi on szczelnie w profil bramy i uniemożliwia złodziejowi otwarcie bramy przez uniesienie jej skrzydła.

Zamki do bram skrzydłowych muszą zabezpieczyć ją przed rozchyleniem się jej skrzydeł pod wpływem naporu w części centralnej bramy. Coś takiego nie wchodzi w grę w przypadku bramy przesuwnej. Do bram rozwieranych można zastosować zamki nawierzchniowe z ozdobnymi, kutymi klamkami lub gałkami. W bramach przesuwnych byłoby to niemożliwe, gdyż wszystko cokolwiek odstaje od płaszczyzny bramy, może utrudnić lub uniemożliwić jej zamykanie.

elementy kutezamki do bramwózki do bramzamki do furtek i bramzamek hakowy

Powiązane wpisy

Zamki do furtek i bram

Dobrze zamki do furtek i bram to bezpieczeństwo.

Zawiasy do bram

Przegląd asortymentu zawiasów do bram i furtek

Klamki do furtek

Na co zwracać uwagę kupując klamki do furtek

Groty do ogrodzeń

Groty do ogrodzeń i inne ozdoby

Rygle do bram

Rygle do bram mogą być doskonałym zabezpieczeniem